Damla Fotoğrafını nasıl çektim?

Damla Fotoğrafını Nasıl Çektim?

 Damla Fotoğrafı Nasıl Çekilir ? Sırlarını açıklıyorum :)

Damla fotoğrafları çekmek için pahalı ekipmanlara sahip olmanız gerekmiyor. Burada olmazsa olmaz diyeceğimiz bazı kural ve Malzemelerin
haricindeki şeyler gayet esnek. Bunların neler olduğunu aşağıda anlatacağım; ancak başlamadan önce kendimin tasarladığı bir ekipman var çıtaları kullanarak bir serum setiyle bu düzeneyi kurdum. Serum biliyorsunuzki; suyun akış hızını ayarlıyorsunuz buda size çok rahat fotoğraf çekme imkanı sağlıyor ve düzenekteki üç kademe yaptım damlanın suya hızlı veya yavaş düşmesini sağlıyor. Baklava tepsisi, evde bulunan renkli tabak, şarap bardakları vs. :) istege göre arka planda renkli fon kagıtları kullanılabilir ve suyu yoğunlaştırmak (süt, çamaşır suyu, şekerli su ve gibi.. ) size çok farlı damlaları sunacaktır.

IMG 0299 IMG 0302  

 

Kendimin kullandığı fotoğraf ekipmanı olarak;
Canon Eos 5D 
Canon 24-105 ve 100m makro lens
Tripod olmazsa olmazlardan diyelim.Temel ekipmanlardan sayıyorum
Canon 430ex flash
Şimdi gelelim işin en güzel yerine pozlama ve çekime,
Öncelikle makinemi manuel moda aldım (M Modu). Şimdi önümde tek sorun damlalara odak yapmak. Ancak bu oldukça zor. Ben de bir kalemin ucunu damlanın düştüğü yere suyun üzerine koydum ve makinem Autofocus'dayken kaleme odağı ayarlayıp objektifi de manuel moda aldım.Manuel ayarlarda F/6.3, enstantane 1/125 , ISO 200 şeklinde çekim yaptım. Siz kendi ışık değerlerinize göre bu değerlerle oynayabilirsiniz. Tabi birde zamanlam meselesi var. Doğru zamanda denklanşöre basmak. Bunun için damlaya bakarak düşme zamanını kendiniz ayarlıyorsunuz yada benim düzenekte olduğu gibi hem düşme hemde hızlı ve yavaş olarak düşünürseniz suyun damla süresini ayalarlasınızki 5 sn 2 sn gibi buda size çok rahatlık sağlayacaktır. Bir kaç denemeden sonra istediğiniz sonuçları alacaksınızdır. tabiki damla fotoğrafı çekmek sizin hayal gücünüze kalmış sizde farklı ekipmanlarla çekebilirsiniz.
Bu yollarla ilk deneme yaptığım bir fotoğrafımı örnek olarak yayınladım. Kolay gelsin

Su damlası
Kazim KUYUCU / AFIAP
Son değişiklik 02/03/2016

Share this article

Fotoğrafçı

Kazim KUYUCU / AFIAP

Serbest Fotoğrafçı

Web sitesi: www.kazimkuyucu.com.tr

Kazim KUYUCU / AFIAP

Fiap patronajlı Uluslararası ve Ulusal başarılarımından dolayı 2012 yılı itibarıyla (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) AFIAP ünvanı almış bulunmaktayım.

Son Eklenenler

Site Sayacı

Bugün 10

Dün 41

Haftalık 10

Ay 650

Toplam 39541

Kazm Kuyucu